İtalyan Parlamentosu’ndan skandal Türkiye kararı!

İtalyan Parlamentosu’ndan skandal Türkiye kararı!
  • Dünya
  • 11 Nisan 2019
  • 647 KEZ OKUNDU

İtalya parlamentosu, skandal bir karara imza atarak 1915 olaylarının ‘soykırım’ olarak tanınmasını öngören tasarıyı kabul etti. Alınan karar sonrası İtalya’nın Ankara büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak Ankara’nın tepkisi iletildi.

İtalya parlamentosu 1915 olaylarının ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanınması ve bunu uluslararası alanda savunmasını isteyen önergeyi kabul etti.

Koalisyon hükümeti tarafından desteklenen önerge 43 çekimsere karşı 382 evet oyuyla kabul edilirken parlamentoda hiç ret oyu çıkmadı. Çekimser oyu ise sadece muhalefetteki sağ görüşlü Forza İtalia partisi kullandı.

Önergenin sahiplerinden 5 Yıldız Hareketi (M5S) milletvekili Enrico Carelli, “Osmanlı İmparatorluğu’ndan tamamen farklı olan, dost bir ülke olan (Türkiye ile) iyi ilişkilerimizi tartışma konusu yapmayın” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu alınan karara şu tepkiyi gösterdi:

“Tarihi siyasallaştıran tüm girişimler gibi İtalyan Temsilciler Meclisi’nin bu kararı da yok hükmünde. İtalyan Meclisinin, yabancı düşmanı Lega Partisi’nin AP seçimlerindeki oyunu artırmak maksadıyla sahnelediği oyuna alet olması kabul edilemez.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ